Wolontariat

WOLONTARIAT 1
Niezależnie od tego gdzie jesteś, jakim językiem się posługujesz (angielski, niemiecki, polski czy nawet słowacki), czym się zajmujesz oraz ile masz lat.. I Ty możesz zostać wolontariuszem!!Potrzebujemy:

1.) W EUROPIE

  • Fundraiserów – ludzi odważnych, zorganizowanych, cierpliwych i zdeterminowanych. To świeży projekt, więc jest duże pole do popisu, ale również bardzo dużo pracy.
  • Specjalistów IT – pisanie i udoskonalania strony internetowej, oraz operacje na funpage’u projektu.
  • Osoby kreatywne, komunikatywne i otwarte – dla samodzielnego przeprowadzania zbiórek pieniężanach wśród lokalnych społeczności (prac, szkoła, firma, ..) na rzecz MOYO4Children

2.) W KENII

Co do wolontariatu w Kenii, jesteśmy bardzo elastyczni. Jest kilka wymagań, ale nie trzymamy się sztywno listy poniżej. Najważniejszy jest Twój list motywacyjny, program zajęć edukacyjnych, znajomość języka angielskiego oraz spotkanie z organizatorem (możliwa jest również rozmowa przez skype).

Wyjeżdżając do Kenii musisz dysponować jakimiś umiejętnościami, które będziesz chciał/a przekazać dzieciom w naszym domu dziecka. Zastanów się co potrafisz i napisz po krótce swój program zajęć edukacyjnych. Może to być nauka języka obcego, zajęcia z muzyki, geografii, historii, matematyki, itp.

Jeżeli posiadasz wiedzę na temat budowy domów pasywnych, earthshipów, przydomowych oczyszczalni, elektrowni wiatrowych, studni, hodowli zwierzą, uprawy roślin lub na temat innych inicjatyw-inwestycji ekologicznych, które mogły by pomóc temu miejscu stać się samowystarczającym ośrodkiem, przy pozyskaniu sponsoringu, w Kathonzweni oferujemy Ci ogromne pole do popisu.

Lekarze i pielęgniarki również mile widziani, w Kathonzweni znajdują się dwie dość duże jak na wioskę kliniki, nie dysponujemy jeszcze miejscami na wolontariat w tych ośrodkach, ale można odwiedzić, porozmawiać, zaproponować pomoc. Kenijczycy są bardzo otwarci na takie działania.

Małżeństwa. Coraz popularniejsze są wyjazdy w parach i my jak najbardziej potwierdzamy ich wyjątkowość. Małżeństwa są przykładem i wizerunkiem miłości i szacunku dla dzieci. Dla dzieci mogą być w przyszłości wzorem do naśladowania.

Zapraszamy!!

Wymagania:

– ukończone 21 lat,

– znajomość języka angielskiego na poziomie B1 w mowie i piśmie,

Minimalny pobyt wolontariusza to 3 tygodnie. Krótszy pobyt nie ma sensu, ponieważ weź pod uwagę, iż sam pokrywasz koszty biletu lotniczego, transportu z lotniska i na lotnisko, że potrzebujesz czas na zaaklimatyzowanie się i realizację swojego planu wolontariatu.

Proszę wziąć pod uwagę, że komplet dzieci (35cioro) jest tylko w kwietniu i w sierpniu w Kathonzweni, w pozostałe miesiące dzieci „porozrzucane” są po całym stanie Makueni w internatach przyszkolnych. Na miejscu znajdują się najmniejsze od 4 do 14 lat, około 15-ścioro, ich liczba zmienia się co roku. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zorganizować wolontariat w innych terminach. Można wtedy skupić się na indywidualnej edukacji najmłodszych lub programach środowiskowych, ekologicznych, renowacjach, itp.

Zakwaterowanie:

Decydując się na przyjazd do nas musisz mieć świadomość tego, że będziesz dzielił z innym wolontariuszem pokój. Toaletą są latryny. Przy pokoju znajduje się osobne pomieszczenie gdzie można się umyć. Wszyscy razem dbają o czystość w pokoju, domu i w miejscach gdzie prowadzą swoje zajęcia. Dom znajduje się na terenie domu dziecka :) .

Warunki są skromne, afrykańskie, ale bezpieczne. Pokój wolontariuszy i wnętrze domu widoczne są na zdjęciach.

Należy liczyć się z takimi wyzwaniami jak:

– wodę trzeba sobie przynieść (200m), aby wziąć kąpiel lub wyprać ubrania,

– często nie ma prądu,

– internet jest dość słaby,

– posiłki przygotowywane są tak samo dla wszystkich, ale zapewniam, że nie będziesz chodził/a głodna.

Koszty:

bilet lotniczy, około 450-650 $

wiza 3 miesięczna turystyczna na jednorazowy wjazd, 50 $ płatne w dolarach na lotnisku w Kenii lub online przed wylotem

żywność 5 $ dziennie – 3 ciepłe posiłki dziennie plus w ramach przekąski herbata, awokado lub inny owoc

Nie ma możliwości gotowania sobie samemu. Warunki w kuchni są dość prymitywne. Posiłki przygotowywane są prze mamę i dzieci, lub pracowników (można podpatrywać lub pomagać i nauczyć się tradycyjnej kenijskiej kuchni).

Dieta wegetariańska.

Uwaga! Ceny żywności są w przybliżeniu takie jak w Polsce. Żywiąc się na własną rękę np. podczas podróży potrzeba min 10-15 $ dziennie.

woda – zakupić można w lokalnym sklepie 5 litrów za 1 $

zakwaterowanie 5 $ dziennie

ubezpieczenie we własnym zakresie

transfer z lotniska45 $ w jedną stronę. Kenia nie jest tania. Odbiera Cię manager domu dziecka. Taksówki też jeżdżą i można znaleźć nawet taką za 100$, ale na własną odpowiedzialność.

Podsumowując koszty miesięcznego pobytu mogą się spokojnie zamknąć w 4000zł. Wszystko zależy od Twoich potrzeb indywidualnych.

Pomagamy z zorganizowaniem wyjazdu i prawie na każdym froncie służymy radą. Przed wyjazdem podpisujesz umowę o wolontariacie. A po pobycie wystawiamy referencje, które przydadzą się w Twojej karierze zawodowej.

Wolontariusze przyjeżdżają do pracy na własną odpowiedzialność. Aczkolwiek ludzie znajdujący się w ośrodku, zawsze służą radą i pomocą. To wspaniała społeczność, która buduje ciepła atmosferę i poczucie bezpieczeństwa.

Wolontariusz musi być osobą zdrową, nie może cierpieć na przewlekłe choroby i musi zdawać sobie świadomość, że dostęp do kompetentnego lekarza nie jest taki prosty, jak w Europie.