System szkolnictwa

W całej Kenii edukacja jest, była i póki co będzie płatna. Już od przedszkola aż po studia.
Rok szkolny rozpoczyna się w styczniu i kończy w grudniu. Rok dzieli się na 3 semestry pomiędzy którymi występują przerwy wakacyjne do 3 tygodni.
Jeden mundurek wystarcza dzieciom zazwyczaj na okres od 2 do 4 lat, w zależności od tego jak szybko rosną. Jednak trzeba brać pod uwagę to, że mają tylko jeden komplet mundurka, w którym spędzają 10 h dziennie od poniedziałku do piątku i muszą go prać codziennie.
Szkoła nie zapewnia zeszytów, podręczników czy przyborów szkolnych. We wszystko to trzeba się zaopatrzyć swoim własnym zakresie.
Dzieci piszą 3 razy w roku egzaminy i to nauczyciel po przeanalizowaniu ich decyduje czy uczeń może iść do kolejnej klasy.

Dzieci zaczynają od klasy 0 lub 1. Szkoła podstawowa trwa 8 klas. Roczny koszt szkoły to około 25 000 szylingów rocznie (to jest około 950-1000zł).

Szkoła średnia trwa 4 lata i jest zawsze szkołą z internatem (taki jest kenijski system). Jest to koszt 28 000 szylingów rocznie (czyli około 1100zł). Plus jednorazowa wyprawka 15 000 szylingów (550-600zł). Wyprawka to materac, mundurek (2 zestawy), przynajmniej jedne buty, środki czystości , miska do mycia, kufer na ubrania, bielizna, transport, itp.
Szkoły są podzielone ze względu na płeć.

Szkoła zawodowa trwa 2 lata. Jest przeznaczona dla dzieci słabo radzących sobie z przedmiotami ścisłymi, które nie osiągnęły wystarczająco dobrych wyników by dostać się do szkoły średniej. Wydatki są podobne jak w szkole średniej.

Szkoły mają przeróżne poziomy i to od ucznia do jakiej się dostanie. Im  lepsze będzie miał wyniki na egzaminie w ósmej klasie, tym większe szanse na lepszą szkołę.